Chabry (bławatki)

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) to jednoroczna roślina o prostej, gałęzistej łodydze, osiągająca wysokość od 20 do 90 cm. Liście mają kształt lancetowaty. Pojedyncze koszyczki kwiatowe osiągają średnicę 2-3 cm i charakteryzują się intensywnie niebieską barwą. Rośnie przede wszystkim na polach uprawnych, gdzie jest traktowany jako uciążliwy chwast. Występuje prawie w całej Europie, chociaż jest coraz rzadszy, ponieważ w wielu miejscach został wytępiony. Jego zmodyfikowane formy są uprawiane w ogródkach jako roślina ozdobna. Kwitnie od maja do września.

Gatunki pokrewne: chaber łąkowy (Centaurea jacea) występuje na łąkach, chaber driakiewnik (Centaurea sca- biosa) rośnie na brzegach dróg, lasów i zarośli oraz chaber górski (Centaurea montana) charakterystyczny dla widnych lasów i łąk pogórza i gór.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany. Energie ogólne: dodaje energii in, pozwala zrozumieć znacznie prostoty w życiu, pomaga w wyznaczeniu sobie celu oraz konsekwentnym dążeniu do niego, nasila radość życia.

Główne przesłanie: jeśli przestaniesz wątpić w siebie, to zrealizujesz każdy swój zamiar i osiągniesz to, do czego dążysz. Oddziaływanie psychiczne: pomaga cieszyć się drobiazgami, wzmaga odczuwanie piękna w każdym jego przejawie, wzmacnia poczucie wartości własnej, usuwa nadmierny autokrytycyzm. Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście. Zastosowanie w magii naturalnej:

– miłosnej: pobudza uczciwość i lojalność w związkach, pozwala na spontaniczny, radosny seks, usuwa oziębłość płciową u kobiet, pomaga mężczyznom lepiej zrozumieć erotyczne potrzeby partnerki. Stosuje się płatki i całe kwiatostany,

– obfitości: przyciąga bogactwo, chroni stan posiadania i pomaga w jego pomnożeniu, pomaga dokonać zmian w podejściu do pieniędzy. Stosuje się całe kwiatostany,

– rozstania: pomaga uwolnić się od niepotrzebnych obciążeń, ułatwia pozbycie się negatywnych stanów psychicznych: smutku, żalu, melancholii, zniechęcenia. Pomaga zakończyć destrukcyjne związki. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście.

Oddziaływanie zdrowotne: działa moczopędnie i poprawia przemianę materii, reguluje przemianę materii i leczy zaburzenia żołądkowe. Bywa pomocny w odchudzaniu. Przynosi ulgę w chorobach nerek. Zewnętrznie stosuje się go do kąpieli leczących rany i owrzodzenia oraz jako składnik do pielęgnacji włosów. Jest skutecznym lekiem w zapaleniu spojówek. W lecznictwie stosuje się płatki kwiatów wyskubane z kwiatostanu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>