Cytryna na użytek zewnętrzny

Zapalenie ucha: Wprowadzić 2 krople soku cytrynowego do ucha co drugi dzień. Po miesiącu następuje poprawa słuchu. Brodawki: Smarować 2 razy dziennie mocnym octem, w którym macero- wano przez tydzień skórki z 2 cytryn.

Łamiące się paznokcie: Przykładać sok z cytryny rano i wieczorem przez tydzień. Tłusta skóra: Obmywać twarz rano i wieczorem przez tydzień watką przesiąkniętą sokiem cytrynowym. Suszyć 20 minut. Posmarować kremem i upudrować.

Sok z 1 cytryny na 1 litr wody może być stosowany do dezynfekcji wody pitnej, jak również do mięsa, ryb i innych produktów. W celu spreparowania mleka zsiadłego z sokiem cytrynowym należy wcisnąć kroplami 1 cytrynę do 1/2 litra mleka, mieszając je łyżką aż ukażą się granulki.

Produkcja lemoniady: Beczułkę pięciolitrową wypełnić wodą, dodać 1 cytrynę pociętą na plasterki łącznie ze skórką. Poruszać beczułkę 2 razy dziennie. Po tygodniu rozlać do butelek, zakorkować je i ułożyć w pozycji poziomej.

Napar ze skorek z 2-3 cytryn na I litr wody daje doskonały napój. Dodać kilka kropel świeżego soku cytrynowego. Lemoniada przeczyszczająca: Stosuje się węglan magnezu II g + kwas cytrynowy 18 g + woda 300 g. Aromatyzować sokiem z cytryny. Używać 3 razy 1 łyżkę.

Napój uzdrawiający: Sok z jednej cytryny, napar z łyżki melisy w 1 szklance wrzątku + kieliszek alkoholu. Cytryna prażona we wrzątku przez 5 minut daje o wiele więcej soku niż zazwyczaj. Przez popijanie soku cytrynowego z wodą neutralizuje się również nadkwasota żołądka.

Cytryna ma zastosowanie w codziennej sztuce kulinarnej. Selery, jabłka, gruszki i pieczarki pokropione sokiem cytrynowym nie ciemnieją. Kilka kropel soku dodnych do smażonego mięsa czyni je lżej strawnym.

Kilka kropel soku usuwa specyficzny zapach ryb morskich. Skorka z cytryny dodana do ciast poprawia ich smak i aromat. Sok cytrynowy rozpuszczony w wodzie zastępuję ocet jabłkowy i winny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>