Dzwonek

Dzwonek rozpierzchły (Campanula patu- la) to roślina dwuletnia osiągająca wysokość do 60 cm, o lancetowatych liściach i niebie- sko-fioletowych kwiatach dochodzących średnicą do 2,5 cm. Kwiaty mają długą koronę w połowie rozciętą na pięć płatków.

Przy słonecznej pogodzie kwiatostan otwiera się szeroko i wznosi ku górze, zaś przy pogodzie pochmurnej i w nocy zamyka się i zwisa ku ziemi. Występuje prawie w całej Europie. Lubi łąki, pobocza dróg, widne lasy i zarośla. Jego zmodyfikowane formy można spotkać w ogródkach kwiatowych. Kwitnie od maja do sierpnia.

Gatunki pokrewne: dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia) występuje w suchych lasach, na wrzosowiskach, wydmach i w szczelinach skalnych, dzwonek jednostronny (Campanula rapunculoides) rośnie na polach, w zaroślach i lasach, dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium) lubi widne lasy liściaste i mieszane, dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia) preferuje siedliska wilgotne z bujnym runem, dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) upodobał sobie brzegi widnych lasów.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany. Energie ogólne: dodaje energii in, pomaga przywołać miłość, ułatwia okazywanie uczuć, odświeża namiętność w długotrwałych związkach, wnosi ciepło i zrozumienie we wszelkie relacje.

Główne przesłanie: jeśli przestaniesz się bać swoich uczuć i zechcesz je okazywać innym, Twoje relacje z ludźmi staną się ciepłe, serdeczne i naturalne. Oddziaływanie psychiczne: harmonizuje uczucia i namiętności, usuwa strach przed bliskością i miłością, pozwala zrozumieć innych i zaakceptować ich takimi, jakimi są. Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście. Zastosowanie w magii naturalnej:

– miłosnej: pozwala osobom samotnym spotkać wymarzonego partnera, ułatwia nawiązanie kontaktu emocjonalnego, łagodzi nieśmiałość i zahamowania seksualne. Stosuje się płatki i kwiatostany,

– sprawiedliwości i żniw: zastosowany w odpowiednich rytuałach pomaga załatwić sprawy urzędowe, pozwala wygrać sprawy sądowe (o ile słuszność jest po naszej stronie), pomaga odzyskać to, co nam się słusznie należy. Stosuje się całe kwiatostany i liście,

– pieniądza: przyciąga okazje do zarobienia pieniędzy, ułatwia zdobycie awansu, chroni pieniądze przed kradzieżą i zgubieniem, bywa używany do ochrony domu przed pożarem i włamaniem. Stosuje się kwiatostany i liście. Oddziaływanie zdrowotne: wpływa kojąco na skórę, szczególnie dłoni i stóp. Kąpiele w naparze z płatków dzwonka poprawiają krążenie i działają uspokajająco. Natomiast maseczka z ich płatków doda blasku skórze. Tonik zrobiony z całych kwiatostanów doskonale zastąpi ten kupowany w sklepie, a to zaś umożliwi pozbycie się oddziaływania szkodliwych czynników chemicznych. Więcej informacji na ten temat znajdzie Czytelnik w rozdziale 3. Przygotowanie kwiatowych eliksirów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>