Groszek

Groszek leśny (Lathyrus sylvestris) to roślina wieloletnia o okazałej, dochodzącej do 2 m długości łodydze, płożącej się lub pnącej. Liście mają kształt lancetowaty, są wąskie i wydłużone (do 14 cm). Liściom towarzyszą wąsy czepne. Kwiaty osiągają średnicę do 2 cm i mogą mieć barwę różową, czerwoną lub fioletową. Owoce mają formę strąków. Występuje prawie w całej Europie i jest wyjątkowo rozpowszechniony na terenie Polski. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, na brzegach lasów i dróg, w żywopłotach i zaroślach. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Gatunki pokrewne: groszek bulwiasty (.Lathyrus tubero- sus) rośnie na polach i poboczach dróg, groszek skrzydlaty (.Luthyrus montanus) lubi suche lasy liściaste i mieszane, zarośla, żywopłoty, murawy i wrzosowiska, groszek czerniejący (Lathyrus niger) upodobał sobie widne lasy, zarośla, ogólnie miejsca suche i słoneczne, groszek wiosenny (.Lathyrus vernus) pospolity w lasach liściastych i mieszanych oraz w zaroślach, groszek pachnący (.Lathyrus odora- tus) odmiana uprawiana w ogrodach i na balkonach.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany. Energie ogólne: dodaje energii jang, działa wspomagają- co i ochronnie: sprzyja miłości i przyjaźni, wspomaga finanse, rozwija poczucie odpowiedzialności społecznej i rodzinnej.

Główne przesłanie: jeśli podniesiesz oczy znad ziemi i spojrzysz w dal na horyzont, to zobaczysz, że Twoje problemy wcale nie są takie straszne, a wtedy będziesz umiał sobie z nimi poradzić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>