JOD (J)

Jod jest pierwiastkiem chemicznym występującym w skorupie ziemi w postaci trwałego izotopu (jod-!27). Spośród 21 izotopów jodu, największe zastosowanie w diagnostyce i terapii ma jod-131. który emituje cząstki beta minus oraz promienie gamma. W tym artykule przedstawiamy rotę, zdania i znaczenie jodu w ustroju ludzkim.

Istnieje ścisły związek między występowaniem jodu w organizmie ludzkim, a jego siłą obronną i możliwością przeciwstawienia się chorobom. Ale największe znaczenie ma jod dla tarczycy, której jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania.

Przez dwa płaty tarczycy znajdujące się z przodu szyi przepływa w ciągu 17 minut krew z całego organizmu. Słabsze zarazki, które wniknęły do ustroju (np. przez zranioną skórę, przez śluzówkę do nosa gardła lub przewód pokarmowy) przedostają się do krwioobiegu i są przenoszone do gruczołów tarczycy i tam zabijane przez jod. natomiast silniejsze są osłabiane za każdym siedemnastominutowym obiegiem krwi, w końcu giną. W przypadku niedoboru jodu zarazki nie są likwidowane skutecznie. Stwierdzono, że zawartość jodu w tarczycy zależy od rodzaju wyżywienia i od jakości spożywanej wody. Gdy go za mało w pożywieniu, wodzie, soli i pow ietrzu – tarczyca nie jest w stanie produkować tyroksyny. Organizm zaczyna chorować.

Tarczyca, oprócz zabijania zarazków wypełnia także inne funkcje. Do nich należy przede wszystkim odbudowa niezbędnej człowiekowi energii. Istnieje ścisły związek między silami jakimi dysponuje człowiek, a pobieraną przez niego optymalną ilością jodu. W przypadku wyczerpania należy przede wszystkim sprawdzić czy gleba, z której pochodzi pożywienie nie jest uboga w pierwszym rzędzie w jod, a także w kobalt, magnez i żelazo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>