Mak polny [Papaver rhoeas)

To efektowna roślina osiągająca wysokość do 80 cm o delikatnie owłosionych liściach i łodydze. Kwiaty o ognistoczerwonej barwie i średnicy do 8 cm zdobią wierzchołek łodygi. U nasady, wokół pręcików występują czarno zabarwione plamy. Początkowo pąk zwisa na długiej łodydze, lecz podnosi się wraz z otwarciem kwiatu. Niegdyś występował pospolite w łanach zbóż.

Został tam wytępiony i przeniósł się na wysypiska, nieużytki i pobocza dróg. Zmodyfikowane odmiany są uprawiane w ogródkach kwiatowych. Występuje w południowej i środkowej Europie. W Polsce pospolity na całym terenie. Kwitnie od maja do lipca.

Gatunki pokrewne: mak lekarski (Papaver somniferum) rośnie na nieużytkach, brzegach dróg i pól oraz na wysypiskach. Uwaga: nie stosować wewnętrznie bez konsultacji z lekarzem. Roślina trująca. Mak wątpliwy (Papaver du- bium) lubi piaszczyste pola, nieużytki, brzegi dróg oraz wysypiska, mak piaskowy (.Papaver argemone) upodobał sobie pola uprawne, piaszczyste brzegi dróg i ugory, mak przykwiatowy (Papaver bracteatum) uprawiany jako roślina ozdobna.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany oprócz maku lekarskiego. Energie ogólne: dodaje energii in, działa oczyszczająco i wspomagająco, wspiera i rozwija intuicję oraz dar jasnowidzenia, pomaga zrozumieć i pogodzić się z przeznaczeniem. Główne przesłanie: jeśli przestaniesz walczyć ze swoim przeznaczeniem, ukaże Ci ono swoją jasną stronę, a wtedy zaakceptujesz to, co Cię czeka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>