Marchew siewna na użytek wewnętrzny – ciąg dalszy

Marchew i jej liście powinny być dodawane do wszystkich zup jarzynowych, w których występuje por, cebula, czosnek, tymianek, rozmaryn, kalarepa, goździki, liść laurowy, seler, pietruszka.

Uwaga. Należy dbać, aby spożywana marchew nie zawierała azotanów pochodzących z preparatów chemicznych stosowanych w uprawach. Są to substancje szkodliwe i lokalizują się w zewnętrznej skórce marchwi. Zupa z marchwi winna być skonsumowana w dniu sporządzenia. Zawiera wówczas mniej azotanów.

Sok ze świeżej marchwi zawiera związki sprzyjające rozwojowi jelitowych bakterii beztlenowych wytwarzających kwas mlekowy i octowy, które utrzymują kwaśny odczyn środowiska jelit, co je chroni przed rozwojem gnilnych drobnoustrojów. Geriatrzy zalecają ludziom starszym sok z marchwi jako lek przemywający naczynia krwionośne, regulujący żołądek, utrzymujący w zdrowiu wątrobę i oczy, wzmacniający włosy i paznokcie.

Sok z marchwi działa profilaktycznie na kamicę nerkową i usuwa stany zapalne. Leczy nadczynność tarczycy, stwardnienie tętnic, chorobę wieńcową. Sok (lub marchew utarta) z miodem, zagotowane w mleku stanowi lek na przeziębienia, zaburzenia w trawieniu, niemoc płciową. 1 kg marchwi usuwa glisty przewodu pokarmowego w ciągu 24 godzin, jeśli nie przyjmuje się innego pokarmu. Spożywając regularnie po jednej marchewce na czczo i wieczorem, niszczy się owsiki.

Na biegunkę u dzieci: utrzeć pół kg marchwi i gotować w litrze wody przez godzinę. Przetrzeć przez sito i uzupełnić wodą do litra. Podawać do popijania, przestać z chwilą ustąpienia biegunki. Podać mleko.

Kuracja marchwiowa leczy białaczkę z niedomogą śledziony i skłonnością do wymiotów. Popijać sok zaczynając od kilku łyków dziennie, by stopniowo dojść do litra dziennie. Leczenie takie musi trwać wiele miesięcy (półtora roku).

Napar z 1 łyżeczki nasion na szklankę wrzątku działa moczopędnie, pobudza łaknienie, wywołuje miesiączkę, jest mlekotwórczy. Przy dawce 1-5 g nasion ma właściwości wiatropędne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>