NIEDOBÓR JODU

Jeżeli niedobór jodu przedłuża się to występuje wole (przerost tarczycy niedoczynnej). Gruczoł tarczycowy składa się z dwóch płatów położonych po obu stronach tchawicy połączonych ze sobą środkową częścią. Hormon tarczycy, tyroksyna (TSH), działa głównie jako katalizator reakcji utlenień i jako regulator szybkości procesów metabolicznych ustroju. Przy braku hormonu tarczycy procesy ustrojowe ulegają osłabieniu, co ujawnia się zwolnionym tętnem, obniżonym ciśnieniem krwi, zmniejszoną aktywnością psychiczną i fizyczną, a często, chociaż nie zawsze, otyłością. We krwi wzrasta poziom cholesterolu. W stanach nadczynności tarczycy występują odwrotne zjawiska: przyspieszone tętno, rozdrażnienie, nerwowość, stała utrata ciężaru ciała, wytrzeszcz oczu. Zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy, występuje choroba Basedowa.

Jod jest nieodzowny do wytwarzania hormonu tarczycy i jest to jedyna znana jego funkcja, gdyż przemiana jodu łączy się ściśle z funkcją tarczycy. Nieorganiczny jod jest w znacznej mierze pobierany przez tarczycę w związku z syntezą hormonu tarczycowego. Z całej ilości jodu w ustroju, która wynosi 50 mcg, w tarczycy znajduje się około 10-15 mcg. Czynność tarczycy ma wpływ na całkowitą zawartość jodu w gruczole, a nie ilość tyroksyny. We krwi występuje jod hormonalny, tj. jod związany z białkiem. Powiększona tarczyca nazywa się wolem, które jest widoczne na szyi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>