Recepty na różne choroby cz. III

– Rana. Zmyć ranę roztworem z octu jabłkowego i naparu z kwiatów bzu czarnego w równych ilościach. Przyłożyć kompres z tego roztworu.

– Rana cięta. Oczyścić ranę roztworem złożonym w 75 proc. z octu jabłkowego i w 25 proc. z wody solonej. Polewać powoli ranę aż do usunięcia wszystkich nieczystości. Przyłożyć do rany płatek kwiatu lilii białej nasiąkniętej octem jabłkowym. Przykryć gazą i zrobić opatrunek. Zamiast płatka lilii można przyłożyć warstwę gazy nasiąkniętej octem jabłkowym.

– Trawienie niedobre. Po spożyciu posiłku o dużej zawartości białka i tłuszczów zaleca się wypić 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody musującej (gazowanej). W przypadku niestrawności spowodowanej nieświeżym produktem pić i łyżkę octu w 1/4 szklance wody.

– Ukąszenie owada. Przyłożyć okład z octu jabłkowego. Ocet ulotni się. Należy więc okład powtórzyć.

– Wrażliwość na zimno. Zaleca się hartowanie organizmu przez branie 2-3 razy w tygodniu kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem I litra octu jabłkowego i 1 kg soli morskiej. Ponadto należy codziennie rano brać prysznic na przemian z wody ciepłej i zimnej. Natrzeć ciało octem jabłkowym i ubrać się. Po kilku dniach takiego hartowania poprawi się krążenie krwi i zniknie wrażliwość na zimno.

– Zwichnięcia. Sporządzić mazidło z 2 łyżeczek octu jabłkowego, 2 łyżeczek wywaru z tymianku, 1 łyżeczki esencji terpentynowej i 1 żółtka.

Wymieszać jak emulsję i masować zbolałe miejsca. Preparat ten może być stosowany w przypadkach bólów mięśniowych z powodu prz.eziębienia lub dużego wysiłku. Zalecana jest również glinka zmieszana z octem jabłkowym.

– Żylaki. Rano masować nogi ruchem do góry, stosując roztwór z wywaru liści winogrona czerwonego (1 litr wody, garść liści) i octu jabłkowego w proporcji 1:3. Wieczorem popijać 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki wody przegotowanej.

– Napój pobudzający łaknienie. 50 g oclu jabłkowego, 125 g miodu tymiankowego lub lawendowego, I łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka esencji chinowej. Macerować 14 godzin. Popijać łyżeczkę na 1/4 szklanki wody przed każdym posiłkiem. Dzieciom podawać pół łyżeczki na 1/8 szklanki wody.

– Płyn wzmacniający do przemywania skóry. 1/2 szklanki octu jabłkowego, 1/2 szklanki naparu z melisy, 1/2 szklanki wody kolońskiej, 1/2 szklanki wody mineralnej. Wymieszać i obmywać skórę rano. Po 10 dniach mieszanka traci właściwości lecznicze.

– Płyn do przemywania dla sportowców. I szklanka wywaru z tymianku, l szklanka wywaru z lawendy i 1 szklanka wody przegotowanej. Wymieszać. Lekko nacierać ciało po wysiłkach fizycznych, w szczególności w czasie upałów i nadmiernego pocenia się.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>