Recepty na różne choroby

– Angina. 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu wymieszać w 1/2 szklance ciepłej, przegotowanej wody. Płukać gardło bardzo powoli. Wypijać kilka łyżeczek tej mieszanki co kilka minut połykając bardzo powoli. Powtarzać płukanie 4 razy dziennie. W przypadku wrażliwego, delikatnego gardła np. u młodzieży od 15 roku życia, zaleca się płukanie jeden raz rano, a drugi wieczorem, i tylko po 1 łyżeczce octu jabłkowego. Dzieciom do 5 roku życia, zaleca się popijanie 1 łyżeczki octu jabłkowego z dodatkiem I łyżeczki miodu i 3 łyżeczek ciepławej wody. Połykanie powinno być bardzo powolne.

– Astma. Nacierać klatkę piersiową czystym octem jabłkowym lub, jeżeli naskórek jest kruchy, zmieszanym w równej części z naparem kwiatu lawendy. Płynu tego można używać też do okładów na klatkę piersiową i plecy. Najlepiej do tego celu nadaje się lniana ściereczka. Stopy i golenie należy owinąć suchym ręcznikiem, szaleni albo chustą wełnianą. To leczenie może być stosowane w chwilach kryzysu i na początku ataku duszności.

– Bezsenność. Po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu jabłkowego z 2 łyżeczkami miodu na 1/2 szklanki w’ody przegotowanej.

– Bóle głowy. Przyłożyć na czoło kompres z gazy namoczonej w roztworze wodnym: 1/2 szklanki wody zimnej, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu. Zmienić okład gdy się nagrzeje. Taki kompres można również przyłożyć na kark.

– Dermatozy (choroby skórne suche ze złuszczaniem lub lekko ociekające). Nie przemywać mydłem. Miejsca chore myć roztworem złożonym z 1/3 octu jabłkowego, 1/3 wywaru z korzeni łopianu i 1.3 oleju z migdałów słodkich lub oliwy z oliwek. To wszystko powinno być dobrze zcmulogowane. Kawałkiem gazy, wklepać w chorą skórę. Po osuszeniu przyłożyć trochę kremu witaminowego. Zabieg ten powtarzać rano i wieczorem.

– Kaszel. Brać co dwie godziny 1 łyżeczkę syropu o składzie: świeży sok z 1/2 cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego, 1 łyżka miodu akacjowego i 1 łyżeczka gliceryny. Wymieszać do uzyskania syropu, który okaże się bardzo smaczny. Mieszanina taka powinna być zużyta w ciągu 14 godzin. W przypadku silnego kaszlu należy zażywać 1 łyżeczkę syropu co 2 godziny w ciągu całego dnia, a w przypadku napadu kaszlu także w nocy. Dzieci powyżej 2 lal mogą zażywać ten syrop co godzinę, ale w zmniejszonej ilości (1/4 łyżeczki 3 razy co godzinę rano i podobnie po południu). Syrop ten jest bardzo cenny w przypadku zapalenia tchawicy i kokluszu, gdyż uspokaja ataki kaszlu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>