Róża

Róża dzika (Rosa canina) to piękny, wysoki (do 3 m) krzew z prosto wzniesionymi lub łukowato zwieszającymi się gałązkami, pokrytymi obficie kolcami. Liście ma cienkie, matowozielone do ciemnozielonych, prawie jednakowej wielkości, o jajowatym lub eliptycznym kształcie. Bladoróżowe lub białe kwiaty wyrastają pojedynczo bądź trójkami, ich średnica może osiągnąć 6 cm. Kwiatostan dzieli się z reguły na pięć płatków. Owoc ma kształt kulisty lub jajowaty. Po osiągnięciu dojrzałości barwi się na szkar- łatno-czerwony kolor. Dzika róża występuje w lasach liściastych, na skraju lasów, w zaroślach i żywopłotach, na poboczach dróg, pryzmach kamieni i na ubogich polach. Jest popularna prawie w całej Europie, jak również w północnej Afryce i zachodniej Azji. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoce dojrzewają od września.

Gatunki pokrewne: róża polna (Rosa aruensis) rośnie w zwartych zaroślach, w lasach liściastych, na brzegach lasów i na poboczach dróg, róża francuska (Rosa gallica) upodobała sobie widne zarośla liściaste, brzegi lasów, słoneczne łąki, róża sina (Rosa glauca) preferuje teren kamienisty, zarośla, pryzmy kamieni, poręby i szczeliny skalne, róża Jundziłła (Rosa jundzili) lubi brzegi lasów, zarośla, żywopłoty, kamieniste zbocza i miedze, róża rdzawa (Rosa rubiginosa) wybrała na swe siedlisko suche murawy, krzaczaste pastwiska, żywopłoty i zarośla, miedze i skaliste zbocza, róża kutnerowa (Rosa tomentosa) zajmuje brzegi lasów, widne zarośla i brzegi dróg, róża jabłkowata (Rosa uillosa) występuje na skalistych stokach, na pryzmach kamieni i na miedzach.

Uwaga: w magii naturalnej można stosować wszystkie podane tutaj odmiany, jak również odmiany hodowlane. Energie ogólne: harmonizuje energię in ijang, ma działanie ochronne, wspomagające: przyciąga miłość, zapewnia wzajemność, pobudza namiętność w już istniejących związkach, dodaje witalności i radości życia.

Główne przesłanie: życie jest największym darem i największym cudem, jaki możesz posiąść, dlatego doceń je, a wtedy bez trudu odnajdziesz w nim radość i sens. Oddziaływanie psychiczne: usuwa monotonię i znudzenie, rozwija moc twórczą, pomaga odnalez’ć lub przywrócić sens życia, pogłębia ufność i wyrozumiałość w stosunku do siebie i innych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>