SELEN (Se) CZ. II

W zasadzie każdy składnik pokarmowy zawiera selen, choć nie wszystkie artykuły spożywcze potrafią zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Rzadziej mamy do czynienia z przypadkami nadmiaru selenu, będącego skutkiem obfitości tego pierwiastka w glebie, częściej – co jest zjawiskiem pogłębiającym się – z nieodstateczną jego ilością. Winowajcami są nowoczesne metody uprawy ziemi powodujące, że selen jest wypłukiwany z gleby i spływa do rzek, a także przemysłowa obróbka żywności – jej rafinowanie, oczyszczanie i konserwowanie, które usuwają selen. Nadto pierwiastek ten bardzo źle czuje się w towarzystwie węglowodanów, których obecność sprawia, że staje się nieprzyswajalny. Powtarzam więc to samo, co przy innych okazjach: mniej cukru, łakoci, ciast, słodzonych wypieków.

Medycyna potwierdziła, że rozwój chorób na tle krążeniowym występuje wśród mieszkańców regionów o glebie ubogiej w selen, natomiast jego nadmiarowi towarzyszy zwiększona częstotliwość przypadków choroby nad- ciśnieniowej, miażdżycy oraz złego krążenia. Moje rozważania naukowe na temat chorobowych następstw nadmiaru selenu doprowadziły mnie do wniosku, że powoduje on w jelitach przemianę wirusa łagodnego i uśpionego w zjadliwą, toskyczną i wysoce zakaźną mutację, wywołującą martwicę wątroby i upośledzenie w biosyntezie białka. Według mojego przekonania, nadmiar Se podawany w lekach niszczy aminokwas egzogenny metioninę, co może być przyczyną śmierci chorego. Spośród ponad dwudziestu powszechnie występujących aminokwasów, które są budulcem białka, organizm ludzki nie jest w stanie biosyntetyzować ośmiu (w tym m.in. metioniny), które określane są jako egzogenne i muszą być dostarczane organizmowi w produktach spożywczych. Niedobór aminokwasów prowadzi do zakłóceń w przemianie materii, ubytku wagi, zahamowań wzrostu u dzieci. Brak choćby jednego z tych ośmiu aminokwasów egzogennych prowadzi do śmierci. Aminokwasy egzogenne działają wedle reguły stałych proporcji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>