STOSOWANIE GLINKI W POSZCZEGÓLNYCH PRZYPADKACH

– Ropień zębowy. Kłaść na policzek kataplazm z glinki i wznawiać co 2 godziny. Konsultować się ze stomatologiem.

– Ropotok. (Patrz zapalenie zębowe).

– Skurcze. (Patrz dolegliwości nerwowe).

– Starość (Patrz zmęczenie ogólne).

– Szkorbut (Patrz zmęczenie ogólne).

– Trądzik pospolity. 2-3 razy tygodniowo okład z wody glinkowej na twarz lub z papki glinkowej, którą trzymać aż wyschnie. Po 20 minutach zmyć czystą wodą i posmarować twarz białą skórką cytrynową. Popijać wodę glinkową przez 2-3 tygodnie.

– Trądzik różowaty. (Patrz pkt. 71)

– Upływy białe. (Patrz zapalenie macicy).

– Ukąszenia. (Patrz rany).

– Wątroba chora, marska, kolka wątrobowa, żółtaczka, nowotwór, woreczek żółciowy zatkany, zapalenie miąższu wątroby. Na okolice wątroby chłodny, cienki kataplazm na 2 godziny (o ile nie występuje uczucie bólu, chłodu). Jeżeli pacjent dobrze znosi te kataplazmy, można stosować kilka dni później kataplazmy o grubości do 2 cm. W przeciwnym przypadku stosować kataplazm ciepławy lub ciepły. Kataplazm nocny można utrzymać do rana, o ile nie powoduje zakłóceń.

– Wole. Kataplazm na przednią stronę szyi przez całą noc.

– Wrzody. (Patrz rany zakażone).

– Wrzód żołądka. Codziennie między posiłkami kataplazm z glinki na dołek nadbrzuszny. Przyłożyć 2 godziny po posiłku i zdjąć na godzinę przed posiłkiem następnym. Doustnie 1/2 łyżeczki glinki na 1/2 szklanki wody, na 1/2 godziny przed posiłkiem. Stosować okłady z kapusty.

– Zapalenie jajowodu. (Patrz zapalenie macicy).

– Zapalenie jelit. (Patrz zaparcia).

– Zapalenie krtani. (Patrz angina).

– Zapalenie opłucnej. Codziennie, na przemian na pierś i plecy ciepły kataplazm na 2-3 godziny. Jednocześnie kataplazm chłodny na podbrzusze co drugi dzień, a w międzyczasie kataplazm ciepławy na wątrobę na 2-4 godziny. Doustnie brać olejki eteryczne. Konsultować się z lekarzem.

– Zapalenie okrężnicy. (Patrz zaparcie).

– Zapalenie oskrzeli. (Patrz astma).

– Zapalenie pęcherza moczowego. (Patrz pęcherz moczowy).

STOSOWANIE GLINKI W POSZCZEGÓLNYCH PRZYPADKACH CZ. II

– Zapalenie powiek. (Patrz oczy).

– Zapalenie spojówek. (Patrz oczy).

– Zapalenie nerek. (Patrz nerki).

– Zapalenie macicy. Iniekcja do pochwy codziennie z wody glinkowej z 2 łyżeczek na 1/2 litra wody. Konsultować się z lekarzem

– Zapalenie ucha. Kataplazm na ucho obejmujący większą powierzchnię, szczególnie ku tyłowi ucha. Wznawiać co godzinę. Przy dolegliwościach lżejszych lub chronicznych codziennie I-2 kataplazmy na 2 godziny. Trzy razy w tygodniu wkraplać do ucha kilka kropli cytryny. (Nie wkraplać, jeżeli błona bębenkowa jest przebita). W przeddzień można wprowadzić do ucha kilka kropel oleju z oliwek. Konsultować się z lekarzem.

– Zapalenie zatok przynosowych. Wdychać wodę glinkową 2-3 razy dziennie (łyżeczka glinki na szklankę wody: rozpuścić poprzedniego dnia). Stosować inhalacje z olejów eterycznych (eukaliptus, tymianek, lawenda, igliwie sosny). Stosować kataplazm (jeżeli to jest potrzebne) z glinki wzdłuż skrzydeł nosa i na czoło.

– Zapalenie zębowe, ropotok zębowy. Stosować glinkę i mocno soloną wodę (łyżeczka soli morskiej na szklankę wody). Płukać tym usta codziennie przez 2-3 minuty. Ssać kawałek glinki w ciągu dnia i przed snem.

– Znamię. (Patrz brodawki).

– Zwyrodnienie kręgów lędźwiowych, bóle, postrzał. Letni lub ciepły kataplazm 1-2 razy dziennie na 2-4 godzin lub przez całą noc, gdy nie ma zakłóceń.

– Żółtaczka. (Patrz wątroba).

– Zmęczenie ogólne (również anemia, neurastenia, przerost układu chłonnego, krzywica). Stosować doustnie łyżeczkę glinki na 1/2 szklanki wody przez 10-20 dni. Zażywać wodę morską. Na kark i podbrzusze ciepławy kataplazm na 2-3 godzin.

– Żołądek. (Patrz wrzód żołądka).

– Zastrzał. (Patrz ropień).

– Żylaki. (Patrz pkt. 43).

– Zaparcie. Kataplazm z chłodnej glinki na brzuch codziennie 2 razy przez 3 godziny i całą noc jeżeli to jest potrzebne. Brać przez 10-20 dni glinkę doustnie (łyżeczka na 1/2 szklanki wody), Jeżeli zaparcie nie ustąpi, brać zioła.

– Stwardnienie rozsiane. Popijać wodę glinkową przez miesiąc. Po tygodniowej przerwie terapię kontynuować łącznic z innymi terapiami medycyny ludowej.

– Zapalenie wyrostka robaczkowego. Chłodny kataplazm na podbrzusze. Stosować inne terapie z medycyn ludowych. Konsultować się z lekarzem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>