Tonik różany

Nadaje się do każdego rodzaju cery (również dla panów). Przyrządza się go w dowolnym momencie z następujących składników:

– trzy szklanki płatków dowolnej róży, byle nie uprawianej przy pomocy środków chemicznych,

– pół litra białego, wytrawnego wina,

– dwie łyżki spirytusu,

– 10 kropli olejku różanego,

– litrowy, szklany pojemnik,

– naturalny korek.

Do wygotowanego, litrowego pojemnika wsypujemy pokrojone płatki róży. Polewamy je najpierw spirytusem, od- czekujemy 15 minut, a następnie dodajemy wino i korkujemy. Macerujemy przez 2 tygodnie, potrząsając raz dziennie pojemnikiem. Po upływie 2 tygodni odcedzamy, dodajemy olejek różany i zlewamy do ciemnych buteleczek. Gotowy preparat przechowujemy w ciemnym miejscu. Stosujemy tylko zewnętrznie. Okres trwałości i przydatności do użytku – pół roku.

Ciągły pośpiech i stresy, jakim poddawany jest nasz organizm powoduje, że cierpimy na dolegliwości nerwowe, bezsenność i nie umiemy zrelaksować się. Temu wszystkiemu zapobiega oraz usuwa inne skutki stresu kąpiel z następujących składników:

– 100 g kwiatów lawendy,

– 100 g kwiatów rumianku,

– 100 g ziela dziurawca,

– trzy litry niechlorowanej, wrzącej wody,

– średniej wielkości płócienny woreczek.

Pora zażywania tej kąpieli nie ma znaczenia. Zioła wymieszaj i przesyp do woreczka. Następnie zalej go wrzącą wodą (najlepiej w dużym garnku) i pozostaw pod przykryciem na 20 minut, po czym trzeba go przecedzić, woreczek wycisnąć i uzyskany płyn wlać do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 36°C. Czas trwania kąpieli nie powinien przekroczyć 20 minut.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>