WSKAZANIA LECZNICZE PORU CZ. II

Sok + miękisz chleba dają miąższ przyspieszający dojrzewanie wrzodu, czyraka. Białe liście pora ugniecione w małej ilości osłodzonej wody dają miąższ na kataplazmy na czyraki. Na zastój moczu i na zapalenie pęcherza moczowego gotować na małym ogniu 6 porów przykrytych olejem. Ciepłe pory przyłożyć do podbrzusza jako okład.

Na brodawki i odciski. Macerować liście porów w occie przez 24 godziny. Na noc przyłożyć na mokre części ciała. Nazajutrz zdrapać odciski, brodawki. Stwardnienie (modzelowatość) obłuska się. W razie potrzeby zabieg ponowić.

Na ukąszenie owadów. Po uprzednim wyjęciu kolca, żądła, bolące miejsce nacierać trzonem poru rozciętego na dwie części. Na rany. Przyłożyć liść poru, który zadziała jak bandaż antyseptyczny i gojący.

Na stan przepicia (alkoholowego). Zjeść nazajutrz bulion z porów. Zewnętrzne okłady z porów gotowanych w mleku są stosowane do przykładania na ropiejące rany, wrzody, opuchlizny reumatyczne, postrzały.

Jako załączniki do afrodyzjaków zalecamy: soki z selera i pokrzywy, imbir, cynamon, wanilię jako przyprawy. Zawierają one substancje czynne, między innymi fosfor działający pobudzająco.

Związki zawarte w afrodyzjakach działają wzmacniająco ogólnie. Duże ilości podobnych związków można znaleźć w preparatach otrzymywanych z produktów pszczelich takich jak kit pszczeli – propolis, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, pierzga. Używając ich obok świeżych soków z pokrzywy majowej, porów, selera, otrzymuje się skuteczne leki dla pacjentów niezależnie od płci i wieku. Działają one wzmacniająco i są korzystne przy osłabieniach, a także po ciężkich chorobach lub operacjach.

Jest rośliną o ogromnych wartościach leczniczych, podobnie jak czosnek, cebula, kapusta, marchew, por, mniszek.

Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń, liście, owoce i nasiona. Natka pietruszki jest bardzo cennym produktem spożywczym i leczniczym. Ma 4 razy więcej witaminy C niż pomarańcza i kapusta, a dwa razy więcej niż mniszek. 20 g natki dostarcza 48 mg witaminy C na dzienne zapotrzebowanie organizmu 75 mg. Nać daje 4 razy więcej prowit, A (12 mg) niż potrzeba (3 do 4 mg). Zawiera chlorofil, aminokwasy, sporo olejków eterycznych.

Nasiona zawierają znacznie więcej olejku eterycznego i flawonoidów niż korzenie i dlatego działają silniej moczopędnie i przeciwszkorbutowo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>