ZASTOSOWANIE GLINKI W LECZNICTWIE CZ. II

– Przerost układu limfatycznego (chłonnego). (Patrz zmęczenie).

– Puchlina wodna. Woda glinkowa 2 razy dziennie przez 3 tygodnie.

– Oparzenia. Kataplazmy grube do 2 cm owinięte czystą gazą. Jeżeli gaza przylega do tkanki nie zdejmować jej, gdyż glinka usuwa infekcję i zmartwiałe komórki, ułatwiając gojenie. Wznawiać kataplazm co 2 godziny, nawet w nocy, aż do ukształtowania się nowej tkanki. Rana wygoi się prawie zawsze bez pozostawienia blizny. Przy oparzeniu rąk lub nóg należy trzymać je w błotku glinowym chociaż przez godzinę 2 razy na dzień. Między każdym kataplazmem miejsce oparzone owijać tłustą tkaniną. Stosować doustnie olejki eteryczne według przepisu lekarza oraz leczenie kapustą. Konsultować się z lekarzem.

– Przekrwienie mózgu. Udar słoneczny. Na kark kłaść kataplazm zimny z glinki na godzinę, powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Jednocześnie przykładać do podbrzusza kataplazm dwa razy dziennie po 2 godziny. Stosować przez kilka dni na przemian z przykładaniem kapusty.

– Rana. Stosować kataplazm chłodny z glinki przez jedną lub dwie godziny, powtarzać 2-3 razy dziennie. Zmywać wodą solną i przyłożyć kompres z wody glinkowej. Stwierdzono wielokrotnie, że obce ciało opuszczało ranę w wyniku działania glinki.

– Rany atoniczne. (Patrz pkt. 61).

– Rany infekcyjne, zgangrenowane. Stosować kataplazmy grube do 2 cm przez 1 godzinę. W przypadku bólów lub uczucia gorąca przerwać wcześniej i ponownie nałożyć kataplazm. Stosować to 6-8 razy dziennie. W nocy przyłożyć mokry bandaż z wody glinkowej i olejków eterycznych. Na początku leczenia, gdy zmartwiałe w części tkanki są eliminowane, rana wydaje się rozszerzać, co może być uznane za objaw pogorszenia. Później to ustępuje i rana dobrze się goi.

– Rana postrzałowa lub z uderzenia. (Patrz pkt. 59).

– Reumatyzmy. (Patrz pkt. 7).

– Robaki. (Patrz zaparcia).

– Ropień, ‚wąglik, zastrzał, czyrak gromadny, czyrak. Stosować kataplazm gruby przez około godzinę. Przerwać, jeśli wrystąpi uczucie intensywnego gorąca i wznowić nieco później świeżym kataplazmem. Przykładać 4-6 kataplazmów dziennie lub na przemian 2-3 razy dziennie: 1. Gorący kataplazm z cebuli gotowanej w krótkiej wodzie przez 15 minut: zostawić na godzinę. 2. Kataplazm z kapusty. 3. Kompres z naturalnych olejków eterycznych. Kontynuować leczenie jeszcze kilka dni po ustąpieniu stanu ropnego. Codziennie rano popijać wodę glinkową,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>