Ziemniak na użytek zewnętrzny

Kąpiel w krochmalu. Rozprowadzić 1/4 do 1/2 kg mąki ziemniaczanej w zimnej wodzie i dolać do gorącej wody w wannie. Ostudzić do 36 st.C i poleżeć w takiej kąpieli 30 minut w przypadku świądu, wysypek suchych i mokrych. Przy łuszczycy zaleca się dodawać do takiej kąpieli napar z mięty, kwiatu czarnego bzu, bukwicy i korzenia łopianu.

Okłady na liszaje. 100 g mączki ziemniaczanej bez wody lub z dodatkiem 1 litra wody. Stare ziemniaki surowe są dobrym okładem na oparzenia, odmrożenia, pęknięcia skóry, niegojące się rany, na obrzęki powiek., Można dodać trochę oleju słonecznikowego.

Świeży sok z surowego ziemniaka może służyć do płukania gardła w przypadku stanu zapalnego. Trawienie ziemniaka zaczyna się już w ustach, gdyż enzym ptialina zawarty w ślinie rozkłada skrobię, ale dzieje się tak, gdy w ustach nie ma jednocześnie białka, tłuszczu lub innych węglowodanów. Dlatego zaleca się jadać kartofle osobno gdyż w przeciwnym przypadku mózg nie przesyła rozkazów do ślinianek, aby wydzielały enzym ptialinę. Ziemniaki można jadać z warzywami, ale nie należy jadać z owocami słodkimi. Ziemniaki zjadane wbrew tym zaleceniom zalegają długo w żołądku (do kilku dni), powodując rozkład i nadfermentację co wywołuje mnóstwo chorób, np. zaparcia, hemoroidy itp.

Przy codziennym spożywaniu 1-1,5 kg ziemniaków przez diabetyka, ustępują objawy chorobowe jak cukromocz, wielomocz, nadmierne pragnienie. Poprawia się ogólny stan zdrowia. Przyczynia się do tego duża zawartość potasu, magnezu, kwasów organicznych (cytrynowego, malinowego), które regulują równowagę kwasowo-zasadową krwi,

Kilkudniowa dieta ziemniaczana leczy ciężkie stany u chorych zapaleniem nerek, z podwyższoną ilością mocznika i kreatyniny. Po 5-dniowej diecie kartoflanej (purre, zupa kartoflana, ziemniaki pieczone, kluski kartoflane, placki kartoflane, kluski śląskie) obniżają się wartości mocznika i kreatyniny. Chory czuje się lepiej.

I kg ziemniaków dostarcza organizmowi 5 g potasu, który reguluje przemianę wapniową, działają przeciwzapalnie. Enzym oksydaza zawarty w ziemniaku ułatwia przenoszenie wodoru na tlen.

Ziemniak posiada aminokwasy egzogenne i częściowo egzogenne, bogate w siarkę. Nadmiar związków siarki rozdyma czasem żołądek, toteż dzienne spożycie ziemniaków należy ograniczać do 1/4 kg. Środkiem przeciwwrzodowym ziemniaka jest witamina U, która występuje również w soku surowej kapusty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>